W 2010 roku ukazał się podręcznik akademicki zatytułowany „Media audiowizualne”. Redaktorem publikacji jest gość trzeciej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą prof. dr hab. Wiesław Godzic. Kilka słów o książce poniżej:
Bernadetta Darska
Przewodnik po współczesności
Podręcznik akademicki zatytułowany Media audiowizualne to pozycja zasługująca na uwagę z kilku co najmniej powodów. Nazwisko redaktora naukowego tej pozycji jest gwarantem nie tylko profesjonalizmu, merytoryczności i atrakcyjności przekazu. Wystarczy sięgnąć do innych publikacji firmowanych nazwiskiem Wiesława Godzica, by przekonać się, że powyższe cechy są w jego przypadku normą. Ale Media audiowizualne, zapewne także dzięki redaktorskiej wizji, to książka, która zachowując perspektywę historyczną, nie unika także wnikliwego badania teraźniejszości oraz uważnego spoglądania w przyszłość. Umiejętne łączenie tych trzech różnych sposobów opisu umożliwia portretowanie wrażliwe na niuanse, ale i zdolne do ogarnięcia całości – w efekcie szczegół służy uzupełnieniu stawianej tezy lub jej wzmocnieniu. Cecha ta wydaje się bardzo znacząca, bowiem współczesny badacz mediów audiowizualnych jest zmuszony do zmierzenia się z większą ilością problemów niż np. dwadzieścia lat temu. Wystarczy przywołać chociażby przykład Internetu, którego rozwój wielu badaczy zaskoczył, odsłaniając jednocześnie niemożność poznania nieustannie multiplikujących się odsłon tego akurat medium. Teksty pomieszczone w książce uwzględniają więc także zmianę, ruch, chaos – tak charakterystyczne dla współczesnych mediów.
Warto także zaznaczyć, że choć mamy do czynienia z podręcznikiem akademickim, autorzy unikają kategorycznych sądów, stawiają raczej na dyskusję i renegocjowanie niektórych problemów. […]
Całość tekstu można przeczytać w „Studiach Medioznawczych” 2010, nr 3.