wtorek, 29 marca 2011

Kortowskie Spotkania z Literaturą (odsłona siódma) - 6 IV 2011 - prof. dr hab. Ryszard Nycz

6 kwietnia 2011 - wykład prof. dr. hab. Ryszarda Nycza

Uniwersytet Warmińsko Mazurski:
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytut Filologii Polskiej
zapraszają na
Kortowskie Spotkania z Literaturą 6 IV 2011
(odsłona siódma)

www.kortowskiespotkaniazliteratura.blogspot.com
Miejsce: Wydział Humanistyczny, Aula Teatralna [przy wejściu głównym na prawo w stronę szatni], ul. Obitza 1 [Kortowo 2]

6 kwietnia (środa) godz. 9.45 –
Wykład pt. „Humanistyka dziś: ciągłość i przemiany” wygłosi prof. dr hab. Ryszard Nycz

prof. dr hab. Ryszard Nycz – jeden z najwybitniejszych teoretyków i historyków literatury. Zajmuje się przede wszystkim historią polskiej literatury nowoczesnej (ostatniego 150-lecia) w kontekście porównawczym i historyczno-kulturowym, historią doktryn i dziejów idei literaturoznawczych w tradycji europejskiej i teorią literatury. Kieruje Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest redaktorem naczelnym „Tekstów Drugich”. Opublikował m.in. „Sylwy współczesne. Problem konstrukcji tekstu”, „Tekstowy świat. Poststrukturalizm a wiedza o literaturze”, „Język modernizmu. Prolegomena historycznoliterackie” czy „Literatura jako trop rzeczywistości. Poetyka epifanii w nowoczesnej literaturze polskiej”. Zredagował m.in. tomy „Po strukturalizmie. Współczesne badania teoretycznoliterackie”, „Postmodernizm. Antologia przekładów” czy „Dekonstrukcja w badaniach literackich”.

Patronat honorowy: JM Rektor UWM prof. dr hab. Józef Górniewicz

Patronat medialny: Radio UWM FM, TVP Olsztyn i „Nasz Olsztyniak”

Wybrane publikacje prof. Ryszarda Nycza

Gościem siódmej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą będzie wybitny historyk literatury i teoretyk literatury prof. dr hab. Ryszard Nycza, który 6 kwietnia wygłosi wykład pt. "Humanistyka dziś: ciągłość i przemiany". Poniżej prezentujemy okładki wybranych publikacji naszego Gościa:




Postmodernizm. Antologia przekładów, red. Ryszard Nycz (1997)
Tekstowy świat. Poststrukturalizm a wiedza o literaturze (1993)
Nowoczesność jako doświadczenie. Dyscypliny - paradygmaty - dyskursy, red. Anna Zeidler-Janiszewska, Ryszard Nycz (2006)
Odkrywanie modernizmu. Przekłady i komentarze, red. Ryszard Nycz (1998)
Kulturowa teoria literatury. Główne pojęcia i problemy, red. Michał Paweł Markowski, Ryszard Nycz (2006)
Nowoczesność jako doświadczenie. Analizy kulturoznawcze, red. Anna Zeidler-Janiszewska, Ryszard Nycz, Barbara Giza (2008)


niedziela, 13 marca 2011

Fotorelacja z wykładu prof. Jerzego Jarzębskiego

Gościem szóstej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą był prof. dr hab. Jerzy Jarzębski, który wygłosił wykład pt. "Fabryki fabulistyczne: narodziny opowieści z życia i dzieła Schulza". Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. Autorem zdjęć jest Piotr Przytuła.
























O szóstej odsłonie Kortowskich Spotkań z Literaturą w TVP Olsztyn

W sobotę 12 marca o godz. 18.30 w Informacjach w TVP Olsztyn mogliście oglądać relację z szóstej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą. Naszym gościem był prof. dr hab. Jerzy Jarzębski. Materiał możecie obejrzeć także w internecie pod adresem: http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/120311-godz-1830/4132191 





Relację ze spotkania z prof. dr. hab. Jerzym Jarzębskim mogliście także oglądać w niedzielnych (13 marca) "Informacjach Kulturalnych" w TVP Olsztyn. Odcinek można obejrzeć w internecie pod adresem: http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje-kulturalne/wideo/130311/4135522

Rozmowa z prof. Jerzym Jarzębskim w Radiu UWM FM

W piątek 11 marca o godz. 12.00 w audycji Duży Łyk Kultury mogliście słuchać wywiadu z gościem szóstej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą. Z prof. dr. hab. Jerzym Jarzębskim rozmawiały Magdalana Trybalska i Anna Soćko.

poniedziałek, 7 marca 2011

O szóstej odsłonie Kortowskich Spotkań z Literaturą w Radiu Olsztyn

We wtorek 8 marca o godz. 21.10 w Radiu Olsztyn w audycji uniwersyteckiej będziecie mogli posłuchać rozmowy Piotra Szauera z dr Bernadettą Darską na temat szóstej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą. Przypominamy: to już w czwartek 10 marca - będziemy gościć prof. dr. hab. Jerzego Jarzębskiego. Zapraszamy!

środa, 2 marca 2011

Kortowskie Spotkania z Literaturą (odsłona szósta) - 10 III 2011 - prof. dr hab. Jerzy Jarzębski

10 marca 2011 - wykład prof. dr. hab. Jerzego Jarzębskiego

Uniwersytet Warmińsko Mazurski:
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytut Filologii Polskiej
zapraszają na
Kortowskie Spotkania z Literaturą 10 III 2011
(odsłona szósta)

www.kortowskiespotkaniazliteratura.blogspot.com
Miejsce: Wydział Humanistyczny, Aula Teatralna [przy wejściu głównym na prawo w stronę szatni], ul. Obitza 1 [Kortowo 2]

10 marca (czwartek) godz. 17 –
Wykład pt. „Fabryki fabulistyczne: narodziny opowieści z życia i dzieła Schulza” wygłosi prof. dr hab. Jerzy Jarzębski

prof. dr hab. Jerzy Jarzębski – jeden z najwybitniejszych znawców współczesnej literatury, a zwłaszcza twórczości Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema, historyk literatury i krytyk literacki, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, w 1985 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a w 1991 Nagrody im. Kazimierza Wyki. Autor wielu książek m.in. „Gra w Gombrowicza” (1982), „Powieść jako autokreacja” (1984), „W Polsce, czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej” (1992), „Apetyt na Przemianę. Notatki o prozie współczesnej” (1992), „Schulz” (2000), „Podglądanie Gombrowicza” (2000), „Wszechświat Lema” (2002), „Słownik schulzowski” (wraz z Włodzimierzem Boleckim i Stanisławem Rośkiem, 2003), „Prowincja centrum. Przypisy do Schulza” (2005), „Natura i teatr. 16 tekstów o Gombrowiczu” (2007).

Patronat honorowy: JM Rektor UWM prof. dr hab. Józef Górniewicz

Patronat medialny: Radio UWM FM, TVP Olsztyn i „Nasz Olsztyniak”

Wybrane publikacje prof. Jerzego Jarzębskiego

Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski będzie gościem szóstej odsłony Kortowskich Spotkań z Literaturą. Już 10 marca nasz gość opowie o życiu i twórczości Brunona Schulza. W ramach zapowiedzi spotkania prezentujemy wybrane publikacje prof. dr. hab. Jerzego Jarzębskiego:



Podglądanie Gombrowicza (2000)
Gombrowicz (2004)
Natura i teatr. 16 tekstów o Gombrowiczu (2007)
Apetyt na Przemianę. Notatki o prozie współczesnej (1992)
Wszechświat Lema (2002)
Proza dwudziestolecia (2005)
Schulz (2000)
Słownik schulzowski, red. razem z Włodzimierzem Boleckim i Stanisławem Rośkiem (2003)
Prowincja Centrum. Przypisy do Schulza (2005)